Q and A, czyli pytania i odpowiedzi
W odpowiedzi na liczne pytania, które stawiacie nam podczas trwania konkursów stypendialnych oraz po ogłoszeniach ich wyników, zebraliśmy poniżej te, które pojawiają się najczęściej i staramy się na nie jasno odpowiedzieć.
Podstawowym źródłem wiedzy o zasadach konkursu są jednak przede wszystkim:
- ogłoszenia o konkursie publikowane na naszej stronie
- regulamin konkursu
- opisy we wnioskach konkursowych
- Kto jest organizatorem konkursów i kto finansuje stypendia “zDolny Śląsk”? Organizatorem jest Fundacja Edukacji Międzynarodowej (FEM), która pozyskuje na ten cel środki z dotacji Samorządu Województwa Dolnośląskiego i z własnych środków pozyskanych z odpisów 1% podatku na OPP.
- Czy konkursy “zDolny Ślązak” i “zDolny Śląsk” to to samo? NIE. Program Stypendialny “zDolny Śląsk” FEM zajmuje się organizacją wsparcia finansowego dla najzdolniejszych uczniów. Konkursy “zDolny Ślązak” to konkursy przedmiotowe sprawdzające poziom wiedzy z poszczególnych przedmiotów szkolnych. Organizowane są przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. NOTA BENE: Nazwa “zDolny Śląsk” jest zastrzeżona przez FEM w Urzędzie Patentowym. Używanie jej do określenia innych projektów i wydarzeń (szczególnie komercyjnych) jest niezgodne z prawem.
- Czy mogę ubiegać się o stypendium “zDolny Śląsk”, jeśli jestem już stypendystą innej organizacji/władz samorządowych? TAK. Nie jest to ograniczeniem w ubieganiu się o stypendium “zDolny Śląsk”, chyba, że Regulamin konkursu wyraźnie wskazuje inaczej.
- Kiedy organizowany jest konkurs “zDolny Śląsk”? Konkurs organizowany jest jeden raz w roku. Termin jego ogłoszenia zależy jest od tego, czy i kiedy FEM pozyska dotację celową od Samorządu Województwa Dolnośląskiego na ten projekt. Zwykle ogłaszany jest wczesną jesienią.
- Ile czasu jest na złożenie wniosku? Każdorazowo określa to regulamin konkursu. Zwykle są to 3-4 tygodnie.
- W jakiej formie mam złożyć wniosek? W formie papierowej. Prosimy o wydrukowanie, wypełnienie i ręczne podpisanie wniosku wg publikowanych wzorów. Załączniki muszą również być w formie papierowej. Wnioski muszą być przesłane pocztą lub kurierem.
- Jaka data się liczy: dostarczenia wniosku, czy nadania? Przesyłka z wnioskiem musi być nadana w terminie określonym w ogłoszeniu. Oznacza to, że decydująca jest data stempla pocztowego lub potwierdzenia przyjęcia przesyłki przez kuriera lub paczkomat. Prosimy zwrócić uwagę, że nie ma znaczenia data wygenerowania etykiety nadawczej, lecz liczy się data faktycznego nadania przesyłki.
- Czy mogę dostarczyć wniosek osobiście? NIE. Przyjmujemy wyłącznie wnioski przesłane drogą pocztową. O tym, czy wniosek został złożony w terminie określonym w ogłoszeniu o konkursie decyduje data stempla pocztowego na kopercie/ potwierdzenie przyjęcia przesyłki przez firmę kurierską.
- Dlaczego nie mogę dostarczyć wniosku osobiście? Jest kilka powodów: A) W FEM zajmujemy się nie tylko obsługą Programu Stypendialnego. Z uwagi na ograniczone zasoby kadrowe nie jesteśmy w stanie oddelegować pracownika specjalnie do obsługi przychodzących petentów i wniosków dostarczanych przez nich osobiście; B) Wniosek przesłany pocztą/kurierem ma jednoznaczną datę nadania (stempel lub potwierdzenie od kuriera), że został wysłany w terminie; C) Wniosek jest zapakowany wraz z załącznikami w jeden pakiet, co gwarantuje jego integralność; D) Każdy kandydat powinien mieć takie same szanse przy składaniu wniosku. W wypadku osobistego składania wniosków, kandydaci mieszkający blisko naszej siedziby, we Wrocławiu byliby uprzywilejowani lub postrzegani jako uprzywilejowani – np. dzięki okazji do osobistej konsultacji wniosku – przez innych kandydatów. E) Ponadto, w dobie pandemii, ze względów sanitarnych do naszego budynku wstęp mają tylko pracownicy FEM, obsługa i uczniowie naszych szkół.
- Czy naprawdę wszystkie kopie dokumentów dołączanych do wniosku muszą być poświadczone za zgodność z oryginałem? TAK! Kopie dyplomów, świadectw, zaświadczeń bez formalnego poświadczenia zgodności nie są brane pod uwagę.
- Dlaczego potwierdzenie zgodności z oryginałem jest konieczne? Musimy mieć pewność, że dokumenty są prawdziwe i legalnie pozyskane.
- Kto może mi potwierdzić dokumenty za zgodność z oryginałem? Najlepiej instytucja wydająca dany dokument: szkoła, klub sportowy, dom kultury lub organ prowadzący szkołę (np. urząd gminy).
- Czy mogę sam / -a potwierdzić zgodność dokumentów z oryginałem? (Tak, tak, naprawdę i z takimi pytaniami się spotykamy;-)) Oczywiście NIE! Wymagane jest formalne potwierdzenie przez organ do tego uprawniony.
- Kto może mi napisać opinię? Każda osoba dorosła, reprezentująca jakąś instytucję/organizację/placówkę, dobrze znająca kandydata np.: wychowawca, dyrektor szkoły, opiekun klubu zainteresowań, trener, duszpasterz, przedstawiciel lokalnej organizacji, w której działalność kandydat się angażuje, harcmistrz itp. Wartość mają wyłącznie prawdziwe, rzeczowe, odnoszące się do konkretnych cech kandydata opinie. Opinie typu “kopiuj – wklej” nie są brane pod uwagę. A jaki to rodzaj opinii, widać już przy pierwszej lekturze wniosku. Możecie nam wierzyć;-)
- Czy wypełnienie załącznika o dochodach w rodzinie jest obowiązkowe? NIE. Jest całkowicie dobrowolne. To jedynie dodatkowa informacja, która może, ale nie musi być potrzebna, gdyby w toku oceny wniosków dwoje lub więcej kandydatów otrzymało od Komisji dokładnie taką samą liczbę punktów. Wówczas stypendium otrzyma kandydat znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej. Przypadki takie zdarzają się jednak niezwykle rzadko.
- Czy mogę później odebrać przesłane we wniosku dokumenty NIE. Nie ma takiej możliwości. Wnioski przechowujemy w całości. W regulaminie jest to jasno opisane.
- Czy mogę do złożonego już wniosku donieść po terminie brakujące / uzupełniające dokumenty? NIE. W terminie określonym w ogłoszeniu należy złożyć kompletny wniosek. W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach dopuszczamy dosłanie pocztą dokumentów do złożonego już wcześniej wniosku, pod warunkiem, że zostaną dostarczone jeszcze przed upływem terminu naboru wniosków. Każdy taki przypadek należy wcześniej uzgodnić telefonicznie lub e-mailowo z sekretariatem FEM.
- Czy mogę uzyskać uzasadnienie przyznania/nieprzyznania mi lub koledze stypendium? NIE. Posiedzenia Komisji Stypendialnej i Dolnośląskiej Kapituły Wspierania Uzdolnień i protokoły z tych narad są tajne. Jasno określa to Regulamin konkursu.
- Chcę odwołać się od decyzji komisji przyznających stypendia. Nie masz takiej możliwości. Przystępując do konkursu zgadzasz się na respektowanie jego zasad opisanych w Regulaminie, który wyklucza odwołania.
- Gdzie znajdę informacje o przyznanych stypendiach? Listę laureatów konkursu publikujemy na stronie internetowej FEM i podajemy ją do wiadomości prasie. Laureatów zawiadamiamy ponadto telefonicznie lub e-mailem.
- Dlaczego stypendystami w programie “zDolny Śląsk” mogą być tylko osoby zameldowane na terenie Dolnego Śląska? To jest wymóg dotacjodawcy – Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Samorządy innych województw dysponują własnymi środkami na wspieranie uzdolnień.
- Dlaczego konkurs nie jest przeznaczony dla studentów (powyżej 1 roku)? Wynika to również z założeń dotacjodawcy – Samorządu Województwa Dolnośląskiego, który w ramach tego konkursu chce wspierać młodzież szkół podstawowych i średnich. Studenci 1. roku mogą ubiegać się o stypendium “zDolny Śląsk” jako absolwenci szkół średnich.
- Jak wybrać rodzaj wniosku? Zastanów się, w jakiej dziedzinie masz najwięcej osiągnięć i co jest Twoim największym atutem oraz wyróżnikiem i wówczas dokonaj wyboru: A) Jeśli koncentrujesz swoje wysiłki na przedmiotach szkolnych i z niektórych z dziedzin masz ponadprzeciętne osiągnięcia w konkursach, olimpiadach itp. warto wybrać kategorię naukową. B) Jeśli jednak masz “tylko” świetne oceny ze większości przedmiotów w szkole, pomyśl, że w podobnej sytuacji będzie wielu innych kandydatów, może więc warto wówczas skoncentrować się na jednej z pozostałych kategorii konkursowych i w niej złożyć wniosek? – Pamiętaj, by zaznaczyć tylko jeden rodzaj wniosku w formularzu!
- Mam świetne oceny i liczne sukcesy naukowe/sportowe/artystyczne. Dlaczego muszę wykazywać jeszcze moje zaangażowanie społeczne we wniosku? To specyfika Programu Stypendialnego “zDolny Śląsk”. Jest wiele programów stypendialnych nagradzających same osiągniecia. W “zDolnym Śląsku” patrzymy na kwestię uzdolnień nieco z szerszej perspektywy. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Dolnego Śląska, w którą wpisany został nasz program już w 2001 roku, wspieramy osobowości, przyszłych liderów, wzorce osobowe, czyli młodzież, która oprócz pielęgnowania własnych talentów, skupienia na własnym rozwoju, potrafi dostrzec problemy i potrzeby innych i szukać dla nich rozwiązań na miarę własnych sił i uzdolnień. Program Stypendialny “zDolny Śląsk” wspiera młodzież, która poświęca swój czas nie tylko na rozwój własnych talentów, ale także potrafiącą bezinteresownie zaangażować się w rozwiązywanie problemów najbliższego otoczenia, taką która umie dzielić się własnym człowieczeństwem angażując się w działania społecznie pozytywne, młodzież mogącą stanowić prawdziwy wzorzec osobowościowy dla innych. Zaangażowanie społeczne nie może wynikać z obowiązku (np. polecenia nauczyciela lub planu pracy szkoły), musi być autentyczną i niewymuszoną chęcią pomocy innym poprzez własne działania charytatywne.
- Dlaczego kolega/koleżanka, która wg mnie ma gorsze oceny / mniej dyplomów ode mnie otrzymała stypendium, a ja nie? Zapewne w ocenie Komisji Stypendialnej lepiej spełnia wszystkie postulaty naszego konkursu, z uwzględnieniem założeń opisanych w poprzednim punkcie. Konkurs nie jest matematyczną sumą średniej ocen i osiągnięć w olimpiadach, konkursach artystycznych czy zawodach sportowych – to suma wielu czynników, to ocena tego jaka osobowość przestawia się komisji po przeczytaniu wniosku o stypendium.
- Czy oceny na świadectwie mają wpływ na moje szanse na uzyskanie stypendium? Powyżej napisaliśmy, jakich kandydatów do stypendiów poszukujemy. Osoby, które mają bardzo dobre oceny, ale nie mają innych znaczących osiągnięć np. w konkursach i nie są aktywnie społecznie, mają znacznie mniejsze szanse na stypendium. Stypendium nie jest przyznawane tylko za oceny na świadectwie. Punktacja za samą średnią ocen na świadectwie jest przyznawana dopiero w drugim etapie oceny wniosków.
- Czy mogę starać się o stypendium po raz drugi, trzeci? TAK. Można kilkukrotnie ubiegać się o stypendium “zDolny Śląsk”.
- Angażowałem/-am się w jakieś wydarzenie, ale nie mam żadnego dyplomu? Jak to uzasadnić we wniosku? Poproś organizatora o napisanie krótkiego zaświadczenia, dołącz notki prasowe i inne artefakty, które świadczą o Twoim zaangażowaniu.
- Kto i jak ma napisać list motywacyjny? Tylko i wyłącznie sam kandydat. Listy pisane przez rodziców, nauczycieli nie będą brane pod uwagę. Członkowie Komisji mają ogromne doświadczenie z lektury takich prac i od razu rozpoznają, czy to praca własna kandydata, czy nie. Ważne, by list był szczery. Nie musi być arcydziełem literackim. Ma to być autentyczna praca kandydata, a nie pismo pisane “pod oczekiwania komisji”.
- Mam sukcesy w konkursach przedmiotowych “zDolny Ślązak”. Czy automatycznie dostanę stypendium “zDolny Śląsk”? NIE. Wbrew podobieństwu nazw, to dwa zupełnie inne projekty, organizowane przez różne podmioty i mające różne cele. Owszem, tytuły laureatów w konkursach przedmiotowych “zDolny Śląsk” są atutami we wnioskach, ale nie stanowią obowiązkowego ich elementu, ani nie “gwarantują” otrzymania stypendium. Mogą być jedynie składową, która pokazuje Komisji, na czym polegają zdolności kandydata.
- Czy muszę mieć sukcesy na każdym poziomie opisanym we wniosku: szkolnym, powiatowym, wojewódzkim, międzynarodowym? NIE. Nie ma takiego obowiązku. Możesz złożyć wniosek, wykazując i odpowiednio dokumentując sukcesy tylko na jednym lub kilku z tych etapów. Oczywiście im większe sukcesy, tym większa szansa na stypendium.
- Uczestniczyłam/-łem w akcji społecznej w większej grupie. Jak to opisać? Postaraj się jak najprecyzyjniej wskazać, jaka była Twoja rola w tym wydarzeniu. Musisz też dołączyć zaświadczenie o uczestnictwie, a najlepiej o swojej konkretnej roli.
- Jakiej wartości są stypendia? Te dane ogłaszane są wraz z ogłoszeniem o rozpoczęciu konkursu. Dolnośląska Kapituła Wspierania Uzdolnień zastrzega sobie prawo do zmiany wysokości stypendiów w ramach pozyskanej przez FEM na ten cel puli środków i w zależności od ilości osób, które chce nagrodzić stypendiami.
- Czy wypełnienie załącznika o dochodach w rodzinie jest obowiązkowe? NIE. Jest całkowicie dobrowolne. To jedynie dodatkowa informacja, która może, ale nie musi być potrzebna, gdyby w toku oceny wniosków dwoje lub więcej kandydatów otrzymało od Komisji dokładnie taką samą liczbę punktów. Wówczas stypendium otrzyma kandydat znajdujący się w trudniejszej sytuacji materialnej. Przypadki takie zdarzają się jednak niezwykle rzadko.
- Kiedy i jak otrzymam wypłatę stypendium? Stypendia wypłacamy w ratach po podpisaniu umowy stypendialnej i w terminach w niej określonych podczas roku szkolnego/akademickiego. Środki przekazywane są przelewem na konto stypendysty wskazane w umowie.
- Jeśli ogłoszenie wyników jest późną jesienią, to czy otrzymam stypendium również za pierwsze miesiące roku szkolnego/ akademickiego? TAK. Wypłacane są wówczas skumulowane środki od początku roku szkolnego/akademickiego wraz z kolejną ratą po podpisaniu umowy stypendialnej.
- Czy muszę się rozliczyć ze stypendium? TAK. Umowa pomiędzy FEM a stypendystą (rodzicami stypendysty, w przypadku osoby niepełnoletniej) obliguje do rozliczenia z wydatkowania środków ze stypendium. Rozliczenie dostarcza się w terminach i formie określonych w umowie.
- Czy mogę przeznaczyć stypendium na komputer, lekcje języków, dojazdy do szkoły i na inne zajęcia? Stypendium można przeznaczyć na wszelkie uzasadnione wydatki, które służą rozwojowi talentów stypendystów i pogłębianiu ich wiedzy. Wymagane jest jednak wykazanie wydatkowanych środków w rozliczeniu (patrz 2. pytanie). W razie wątpliwości odnośnie kwalifikacji wykazanych środków, kontaktujemy się ze stypendystą/rodzicami, celem wyjaśnienia.
- Czy powinienem / powinnam zbierać rachunki za wydane środki ze stypendiów? Wydatki powyżej kwoty określonej w umowie stypendialnej muszą być udokumentowane rachunkami / fakturami w rozliczeniu. Warto więc je zbierać.
- Dlaczego wstrzymano mi wypłatę stypendium? Wypłata może zostać wstrzymana w wypadku niespełnienia przez stypendystę obowiązków wynikających z umowy, np. jeśli nie zostało dostarczone sprawozdanie.