Od szeregu lat FEM organizuje i współorganizuje projekty realizujące jej cele statutowe, czyli propagujące edukację międzykulturową i międzynarodową oraz wspierające uzdolnioną młodzież Dolnego Śląska. Tu przedstawiamy najciekawsze z nich.
“Szlifowanie diamentów”
“Szlifowanie diamentów – innowacyjne programy wsparcia uczniów uzdolnionych w zakresie nauk matematycznych i przyrodniczych” to pilotażowy w skali kraju projekt FEM, który w 2012 roku został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za innowacje edukacyjne. Celem projektu było zwiększenie motywacji uzdolnionej młodzieży Dolnego Śląska do podjęcia studiów na kierunkach matematycznych i przyrodniczych. Adresatami projektu, obok uczniów, byli także ich nauczyciele i rodzice, którzy uczyli się wspierania zdolnego ucznia. W trwających na przestrzeni 2 lat sesjach z 7 przedmiotów wzięło udział ponad 500 osób: uczniów, ich nauczycieli i rodziców. Produktami projektu są programy nauczania i podręcznik wdrażania projektu. Program dofinansowała Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt YURA
Celem programu “YURA. Developing transnational transversal youth strategies in regions with migration” było opracowanie regionalnych strategii zapobiegających emigracji młodych, zdolnych ludzi z regionów i wykorzystanie ich potencjału dla dobra tych obszarów. Wypracowane strategie miały być na tyle uniwersalne, by mogły zostać wykorzystane przez inne europejskie regiony zagrożone problemami demograficznymi. Poza Polską w projekcie uczestniczyły organizacje z Czech, Niemiec, Austrii, Włoch i Węgier. Nasz kraj reprezentowany był przez FEM oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Projekt dofinansował Program dla Europy Centralnej INTERREG IV B Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
“Poławiacze pereł”
W latach 2007 i 2008 pracowaliśmy nad utworzeniem sieci dolnośląskich organizacji pozarządowych wspierających uzdolnienia “Poławiacze pereł”. Naszą intencją było wyłonienie takich organizacji, które znają potrzeby lokalnych społeczności, pracują z młodzieżą i podołają zadaniu popularyzacji idei wspierania uzdolnień w swoich powiatach. Organizacje tworzące sieć współpracują z FEM w realizacji projektów wspierania uzdolnień. Etap budowania koalicji NGO dofinansowała Fundacja im. Stefana Batorego z Warszawy.
“Gładki start zDolnego Ślązaka”
Projekt „Gładki start zDolnego Ślązaka” powstał w 2005 roku, aby pomóc młodzieży pochodzącej z gmin wiejskich regionów województwa dolnośląskiego, objętych największym bezrobociem, w wejściu w nowe, miejskie środowisko w momencie podjęcia studiów. Seria warsztatów psychologicznych pomogła uczestnikom w rozwiązywaniu problemów, z którymi spotykają się na co dzień oraz dała możliwość pełniejszego rozwoju umiejętności osobistych i społecznych.
Projekt współfinansowany był ze środków Ministerstwa Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekty polsko-rosyjskie
W latach 2008 – 2009 zrealizowaliśmy cykl projektów we współpracy z Regionalnym Centrum Wsparcia Uczniów Uzdolnionych „Intelekt” z Sankt Petersburga. Były to: Polsko – Rosyjski Konkurs Matematyczny oraz Polsko-rosyjski projekt kulturalny “Przyjaźń – reaktywacja”, w ramach którego uczniowie prowadzili badania dotyczące powiązań kulturalnych Polski i Rosji w obszarze malarstwa, architektury i sztuki użytkowej, filmu, muzyki, literatury, języka i ikon kultury. Patronat nad projektem sprawowali Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Konsul Generalny RP w St. Petersburgu.
Polsko-niemieckie projekty dla multiplikatorów
W latach 2005 – 2011 zorganizowaliśmy szereg polsko-niemieckich seminariów dla nauczycieli i innych multiplikatorów pracy z młodzieżą. Seminaria Fundacja zorganizowała we współpracy z organizacjami niemieckimi: Akademie Frankenwarte z Würzburga, Frankfurter Sozialschule z Wiesbaden i Landeszentrale für Politische Bildung Thüringen. Projekty odbywały się w Wiesbaden, Würzburgu, Wrocławiu oraz w Internazionales Begegnungszentrum St. Marienthal w okolicach Görlitz.