Pani Iwona jest obecnie studentką prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Wcześniej, jeszcze jako uczennica została kilkakrotnie laureatką Programu Stypendialnego “zDolny Śląsk” w kategorii działalności społecznej. Swoje zaangażowanie traktuje bardzo poważnie i systemowo. Szczególnie leży jej na sercu budowanie społeczeństwa obywatelskiego i wspieranie postaw patriotycznych.
Profil Fundacji Sapere Aude, w której funkcję wiceprezesa zarządu pełni nasza Stypendystka, można odwiedzić klikając w ikonę poniżej.
Pani Iwona tak relacjonuje swoje aktualne, wielonurtowe zaangażowanie społeczne:
“Od wielu lat jestem zaangażowana w działalność społeczną w regionie i w kraju.
Od stycznia 2022 roku jestem wiceprezesem Fundacji Inicjatyw Społecznych “Sapere Aude”, która zajmuje się działalnością na rzecz budowania społeczeństwa obywatelskiego przez aktywność patriotyczną, kulturalną, charytatywną i prospołeczną. W fundacji jestem odpowiedzialna za komunikację i wizerunek. Tworzę publikacje w mediach społecznościowych fundacji, prowadzę program z wywiadami “W ogniu pytań”, koordynuję projekty. Jesteśmy zaangażowani w promowanie postaw patriotycznych – bierzemy udział i inicjujemy działania takie jak: rozdawanie flag, sprzątanie grobów poległych zasłużonych, prowadzimy spotkania z ciekawymi osobami i zachęcamy do wszechstronnego rozwoju oraz dbania o swoja małą ojczyznę.
Otrzymaliśmy dofinansowanie z Narodowego Instytutu Wolności na dwa projekty: projekt zatytułowany “Zaproś nas do swojego miasta! – kampania informacyjna promująca wolontariat oraz działalność trzeciego sektora w Polsce” oraz projekt o nazwie “fuNGO – rozwiń siebie i organizację!”, który jest serią szkoleń dla zarządów i wolontariuszy organizacji pozarządowych z regionu Dolnego Śląska i województw sąsiadujących.
W fundacji współorganizowałam i prowadziłam dwa bale dobroczynne – Niepodległościowy Bal Fundacji Sapere Aude oraz Bal Konstytucji 3 Maja Fundacji Sapere Aude. Podczas nich w licytacjach charytatywnych zebraliśmy kwotę 481 000 złotych, która została przekazana podmiotom zajmującym się opieką hospicyjną – Fundacji “Gajusz” oraz Polskiemu Towarzystwu Opieki Paliatywnej Oddział w Wałbrzychu.
Prowadziłam VII edycję Ogólnopolskiego Forum Wspólnie dla Przyszłości, będącego jednym z największych wydarzeń zrzeszających środowisko młodych działaczy. Często występuję w roli moderatora paneli, np. podczas I Ogólnopolskiego Kongresu Młodych “Nowoczesny Patriotyzm”. Prowadzę również imprezy charytatywne w moim rodzinnym mieście w ramach stowarzyszenia Legnica Aktywnie i Kreatywnie np. podczas festiwalu “No War – Make Music!” lub koncertu “Gramy dla Amelki!”.
Zanim poszłam na studia, działałam przez dwa lata w Samorządzie Uczniowskim w moim liceum – jako przewodnicząca i wiceprzewodnicząca. Teraz również udzielam się w strukturach samorządowych uczelni – jestem członkiem Rady Wydziału oraz Wydziałowej Rady Samorządu Studentów Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W życie mojego wydziału angażuję się również naukowo. Jestem członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA. Dotychczas miałam przyjemność być jednym z koordynatorów Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Prawa Własności Intelektualnej, organizowanej przez ELSA Wrocław.
Angażuję się w ogólnopolskie i międzynarodowe projekty promujące działalność na rzecz społeczeństwa obywatelskiego, umacnianie postaw patriotycznych, inicjowanie debaty publicznej, takie jak “Debate you Issue”, ”Akademia Samorządu”, “Młodzieżowa Sztuka Dyplomacji” i ”Akademia Idei”.
Jestem także wolontariuszką fundacji “inCanto”, organizującej imprezy muzyczne i promującej piękno muzyki dawnej. Dwukrotnie pomagałam w trakcie festiwalu muzyki sakralnej “Musica Divina” w Krakowie. Angażuję się również przy organizacji festiwalu “Rezonanse” na Podkarpaciu oraz przy imprezach poezji śpiewanej m.in. prowadziłam koncert “Wieczór z bardami” w Legnicy oraz byłam wolontariuszką na Festiwalu Piosenki Literackiej im. Jacka Kaczmarskiego XI Czaty Zamkowe.”