3-03-2024
Projekt poprawy efektywności energetycznej zakłada nie tylko poprawę warunków termicznych w budynkach szkolnych, ale również stworzenie przyjaznego dla środowiska miejsca nauki. Kolejnym etapem będą prace, które pozwolą na jeszcze precyzyjniejsze zadbanie o komfort użytkowników oraz posłużą edukacji ekologicznej. Udało nam się pozyskać zwiększenie dofinansowania z funduszy EOG, co pozwoli na rozbudowę “zielono-niebieskiej infrastruktury”.
Planujemy w najbliższym czasie:
- Rozbudowę istniejącego systemu zarządzania energią o sterowniki, które będą monitorować i dostosowywać temperatury i poziom wietrzenia w poszczególnych strefach budynku szkolnego FEM, adaptując parametry do bieżących potrzeb użytkowników,
- Na nasłonecznionym szkolnym tarasie powstaje Klasa Letnia, czyli lekka, drewniana konstrukcja z ażurowym dachem i bocznymi panelami, która dopuści światło słoneczne, ale ochroni uczniów od przegrzania i bezpośredniego nasłonecznienia. Będą się tam odbywały lekcje na świeżym powietrzu. Letnia Klasa zostanie wyposażona w tablicę i ławki.
- Obok Klasy Letniej znajdą się nasadzenia tworzące „zieloną ścianę” i „zielony dach”, o łącznej powierzchni ponad 300m2. System donic z nawadnianiem, wertykalne panele i dach porośnięty zielenią będą stanowić osłonę przed upałem. Skutecznie ochronią przed nadmiernym nagrzewaniem zarówno Letnią Klasę, jak i znajdujące się pod nią przeszklone sale gimnastyczne.
Wdrażając projekt termomodernizacji, FEM nie tylko dba o komfort uczniów i pracowników szkoły, ale również edukuje społeczność szkolną na temat znaczenia OZE. Poprzez praktyczne działania i edukację ekologiczną, młodzież uczy się, jak podejmować odpowiedzialne decyzje w zakresie ochrony środowiska i wykorzystania energii. Pisaliśmy ostatnio o warsztatach „Ferie z OZE”, a w najbliższym czasie powstaną jeszcze eko-pracownie służące pogłębianiu wiedzy ekologicznej.
Na zdjęciach: mata rozchodnikowa na dachu sali gimnastycznej i konstrukcja przygotowana pod Klasę Letnią.